Cnc Router

CNC ROUTER NEDİR ?

Lion Mini

CNC ROUTER NEDİR ?

Cnc router nedir ? Ne için kullanılır ? Özdemir Makina olarak Sizlere bu yazımızda detaylandırarak anlatacağız. Aklınıza takılan hemen hemen bütün soruların cevaplarını bu makalede bulabileceksiniz. Cnc Routerlar başta ahşap, mdf, sunta, kompozit, pleksi, derlin, poliüratan ve hafif metaller olmak üzere birçok farklı malzeme üzerinde kesme,oyma, şekillendirme, rölyef, yazı kazıma işlemleri gibi farklı tasarımlar yapmak üzere kullanılır.

 

Özdemir Makina | Türkiye'nin CNC Router Üreticisi

Bilgisayar destekli olan bu tezgahlar X, Y ve Z olmak üzere koordinat üzerinde 3 eksenli birbirinden bağımsız hareket etme özelliğine sahiptir. Bu nedenle bilgisayar ortamında hazırladığınız şekil ve desenleri tasarım kısıtlaması olmadan tezgahlara uygulayabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda hızla gelişmekte olan teknoloji ile birlikte daha sağlam ve daha hassas kesim yapan cnc router modelleri de hazırlanabilmektedir. Birbirinden kaliteli ve harika cnc modellerimizi www.ozdemircnc.com  adresinde inceleyebilirsiniz.

Spindle olarak geçmekte olan motorları vardır. Ve bu motora bağlanan kesici takımlar ile birlikte  cnc router  iş parçası üzerinden talaş kaldırarak (veya aşındırarak) malzemeleri kesebilir , şekillendirebilir.

CNC Router Kullanım Avantajları Nelerdir ?

Bilgisayar destekli olan bu makinalerin kullanımının birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  • CNC Router makinalerinde plastik, tahta, alüminyum ve kompozit olmak üzere hemen her türlü malzeme kesilerek şekil verilebilir. Maksimum olarak 3000 mm x 2000 mm’ye kadar kesim tablası ile 1 mm ile 50 mm kalınlıktaki malzemeleri alabilecek kesim masalarına sahiptirler.
  • Bu makinalerin programlanabilme özelliği, bir kez kesmiş olduğunuz ürünü herhangi bir zamanda yeniden aynı tolerans ve ölçüde kesme olanağı sunmaktadır.
  • Cnc Router makinalarinda kesilecek ölçüleri değiştirmek istemeniz durumunda ise yalnızca çizimi güncellemek yeterlidir. Ardından ise istenilen ölçüleri hızla kesmeye başlayabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz.
  • CNC makinasi kullanım avantajlarından birisi de geleneksel kesim yöntemlerine göre çok daha az malzeme firesi çıkarmasıdır.
  • Bunların yanı sıra CNC Routerlar kesim haricinde malzemeleri tıraşlama, frezeleme ve gravürleme imkânı da sunmaktadır.

 

CNC Router Fiyatları

Cnc Routerlar , Özellikle Mobilya ve Reklam sektörünün vazgeçilmez unsurlarından birisidir. El Değmeden Kusursuz İşcilik ve seri üretim hedefleyen firmalar ahşap Cnc Router tercih etmektedir. Yine ahşap Cnc Routerlar , Mermer Cnc’lere göre daha uygun fiyatlıdır. Bunların Yanı Sıra Fiyatları Etkileyen unsurlar arasında Cnc Router’in Şasesi kullanılan mekanik aksamlar , motor ve sürücüleri , anakartı yer almaktadır.

Özdemir Makina | Türkiye'nin CNC Router Üreticisi

CNC Router Kontrol Sistemleri

Cnc Routerlar Başta Söylediğimiz Gibi Bilgisayar Destekli Makinalardır. Cnc Routerların Kullanımında Devreye Farklı Programlar,Devreler Giriyor. Bunlardan Bazıları ;

Mach3: Mach3 programı nedir, ne için kullanılır önemli detayların üzerinde durarak anlatacağız. İşletim Sistemi Cnc Routerlarda Makinanın Mekanik aksamına ne kadar özen gösteriyorsanız o kadar önemlidir. Eğer kullandığınız program , sistem Makinada Haberleşmekte Sorun Çıkarıyorsa Makinanızda Atlama , Ölçü Kaçırma , İstenilen Yüzeyi elde edememe gibi sorunlar ortaya Çıkmaktadır. Ama Görünüşe Göre Çoğu Kullanıcının Tercih ettiği Mach3 Haberleşme konusunda makinalar ile bir sorun yaşamamakta ve oldukça popüler konumda olup Çoğu Kişi tarafından kullanılmaya devam etmektedir.

Dsp Kontrol Paneli: Dsp Kontrol Panelleri İçlerinde Kendi Yazılımı Olup Farklı Modeller Farklı Markalar İle Piyasada bulunan Sizleri Bilgisayardan Uzaklaştırıp Kolaylık Sağlayabilen Sistemlerdir. Mach3’e nazaran daha pahalı Kontrol Sistemidir.

 

CNC Router’ın Diğer Makinalardan Farkı Nedir ?

– Cnc lazer makinaleri parçaları lazer ışınlarını kullanarak keser ve sadece iki boyutlu (2D) işlem yapabilirler. Ve Cnc Router’lara göre çok daha masraflı olup Tüp gereksinimi bulunmakta eğerki tüpünüzün ömrü biterse veya tüpünüz patlarsa Tüpünüzü Değişmeniz gerekmekte ve Tüp Fiyatları Oldukça Yüksek Oysaki cnc routerlar 3 boyutlu eksen üzerinden işlem yapabilir ve sizi tüp masrafından kurtarır.
– Cnc plazma makinaleri ise sadece metalleri işleyebilirler ve yine lazer gibi iki boyutlu eksen üzerinde çalışırlar. Cnc router ise ahşaptan metale kadar birçok farklı malzemeyi işleyebilmektedir.
– CNC su jeti: lazer ve plazmanın yanı sıra soğuk kesim yapan tezgahlardır. Yüksek basınçlı su kullanarak işlem yapmaları sebebiyle ahşap için uygun değildir.

Görüldüğü gibi birçok alanda Cnc Routerlar diğer makinalara göre daha fazla iş potansiyeline sahip , bütçe dostu makinalardır.

Sizde Makina Almadan Önce Bizlere Danışıp Üretim hızınızı Artırmak İçin Emin Adımlar Atabilirsiniz.

Buraya Tıklayarak Diğer Blog Yazılarımızı Okuyabilirsiniz.

Buraya Tıklayarak Cnc Router İle Yapılan Örnek Çalışmaları Görebilirsiniz.

İşini iyi yapmak kazancının karşılığı değil Karakterinin yansımasıdır.

TÜRKİYENİN CNC ROUTER İMALATÇISI ÖZDEMİR MAKİNA

Sektörünüz Hakkında Makina Seçimi İçin Ve Stok Durumu İçin Her Zaman Arayabilirsiniz.

 

 

 

Listeye geri dön

İlgili gönderiler